XIII Pan American Junior Badminton Championships

XIII Pan American Junior Badminton Individual Championships Information
(5 x 7 Scoring System; Abbreviations: B = Boy's, G = Girl's, X = Mixed, S = Singles, D = Doubles)

Represented countries (9) & number of players (164):

Barbados (4)
Brazil (15)
Canada (18)
Jamaica (4)
Mexico (27)
Trinidad & Tobago (1)
Peru (24)
Suriname (4)
United States (67)

Final Results:

U11BS: 1st – Mario Cuba (Peru), 2nd – Yau Hwa Chan (USA), 3rd – Brendan Lum (USA), 4th – Waldemar Schröeder (Peru)

U11GS: 1st – Isabel Zhong (USA), 2nd – Lorena Duany (Peru), 3rd – Chloe Chow (USA), 4th – Andrea Alvarez (Peru)

U11BD: 1st – Mario Cuba/Waldemar Schröeder (Peru), 2nd – Phillip Chew/Brendan Lum (USA), 3rd – Yau Hua Chan/Nicholas Hardi (USA), 4th –Marvin Lin/Jeffrey Tung (USA)

U11GD: 1st – Andrea Alvarez/Lorena Duany (Peru), 2nd – Gina Alfandary/Isabel Zhong (USA)

U11XD: 1st – Brendan Lum/Chloe Chow (USA), 2nd – Phillip Chew/Isabel Zhong (USA), 3rd – Mario Cuba/Andrea Alvarez (Peru), 4th - Waldemar Schröeder/Lorena Duany (Peru)

U13BS: 1st – Howard Shu (USA), 2nd – Richard Fung (USA), 3rd – Eduardo Alvarez (Mexico), 4th – Lino Muñoz (Mexico)

U13GS: 1st – Priscilla Lun (USA), 2nd – Susana Zhong (USA), 3rd – Edna Zumora (Mexico), 4th – Manuela Olcese (Peru)

U13BD: 1st – Richard Fung/Howard Shu (USA), 2nd – Bruno Monteverde/Juan Diego Vasquez (Peru), 3rd – Eduardo Alverez/Lino Muñoz (Mexico), 4th – Marco Garrido (Mexico)/Nicholas Reifer (Barbados)

U13GD: 1st – Cheryl Chow/Priscilla Lun (USA), 2nd – Beckie Neumann/Susana Zhong (USA), 3rd – Manuela Olcese/Michaela Salazar (Peru), 4th – Patricia Alvarez/Edna Zamora (Mexico)

U13XD: 1st – Howard Shu/Susana Zhong (USA), 2nd – Bruno Monteverde/Manuela Olcese (Peru), 3rd – Richard Fung/Priscilla Lun (USA), 4th – Juan Diego Vasquez/Michaela Salazar (Peru)

U15BS: 1st – Alex Pang (Canada), 2nd – Andy Cheong (Canada), 3rd – Antonio De Vinatea (Peru), 4th – Martin Del Valle (Peru)

U15GS: 1st – Jamie Subandhi (USA), 2nd – Lauren Todt (USA), 3rd – Alejandra Monteverde
(Peru), 4th – Naty Rangel (Mexico)

U15BD: 1st – Andy Cheong (Canada)/Martin Del Valle (Peru), 2nd – Steven Jonatan/Christopher Lun (USA), 3rd – Antonio De Vinatea/Sebastian Salazar (Peru), 4th – Sasha Boyarin/Eugene Sheremet (USA)

U15GD: 1st – Lauren Todt/Jamie Subandi (USA), 2nd – Daniela Coba/Alejandra Monteverde (Peru), 3rd – Danielle Bensler/Sophina Verjee (Canada), 4th – Valeria Montero/Naty Rangel (Mexico)

U15XD: 1st – Alex Pang/Sophina Verjee (Canada), 2nd – Antonio De Vinatea/Alejandra Monteverde (Peru), 3rd – Charlie Phairojmahakij/Vimla Phongasavithas (USA), 4th – Emmanuel Pun/Lauren Todt (USA)

U17BS: 1st – Richard Liang (Canada), 2nd – Thomas Araújo (Brazil), 3rd – Jaime Merino (Brazil), 4th – Brendan Taft (USA)

U17GS: 1st – Samantha Jinadasa (USA), 2nd – Claudia Rivero (Peru), 3rd – Audrey Bonneville (Canada), 4th – Carolina De la Flor (Peru)

U17BD: 1st – Daniel Gouw/Brendan Taft (USA), 2nd – Richard Liang/Sen Hoong Phang (Canada), 3rd – Thomas Araújo/Murilo Paiola (Brazil), 4th – Charlie Phairojmahakij/Andrew Todt (USA)

U17GD: 1st – Cristina Aicardi/Claudia Rivera (Peru), 2nd – Audrey Bonneville/Isabelle Mercer-Dalphond (Canada), 3rd – Cynthia Calderon/Carolina De la Flor (Peru), 4th – Tory Hislop (Canada)/Shakeira Waithe (Barbados)

U17XD: 1st – Daniel Gouw/Samantha Jinadasa (USA), 2nd – Richard Liang/Audrey Bonneville (Canada), 3rd – Jose Louis Gonzalez/Ivon Gonzalez (Mexico), 4th- Thomas Araújo/Mariana Arimori (Brazil)

U19BS: 1st – Eric Go (USA), 2nd – Andrés Corpancho (Peru), 3rd – Nicholas Jinadasa (USA), 4th – Virgil Soeroredjo (Suriname)

U19GS: 1st – Jun Xia Hu (USA), 2nd – Eva Lee (USA), 3rd – Joycelyn Ko (Canada), 4th – Cathy Chau (Canada)

U19BD: 1st – Mike Chansawangpuvana/Eric Go (USA), 2nd – Virgil Soeroredjo/Mitchel Wongsodikromo (Suriname), 3rd – Matt Sakulrattanakom/Jeffrey Soonlan (USA), 4th – Billy Dejong/Nick Keifer (Cananda)

U19GD: 1st – Samantha Jinadasa/Eva Lee (USA), 2nd – Cathy Chau/Joycelyn Ko (Canada), 3rd – Rulan Yeh/Rulien Yeh (USA), 4th – Connie Hwang/Amanda Lum (USA)

U19XD: 1st – Nicholas Jinadasa/Eva Lee (USA), 2nd – Mike Chansawangpuvana/Jun Xia Hu (USA), 3rd – Hao Tu/Connie Hwang (USA), 4th – Felipe Martorano (Brazil)/Rulien Yeh (USA)

Individual Medal Counts:

USA (28) – 15 gold, 7 silver, 6 bronze
Peru (12.5) – 1.5 gold, 6 silver, 5 bronze
Canada (11.5) – 3.5 gold, 5 silver, 3 bronze; Mexico (4) – 4 bronze
Brazil (3) – 1 silver, 2 bronze
Suriname (1) – 1 silver
[medal counts do not include under-11 exhibition events.]

Final Draw Sheets:

• Under-11 Events Draw Sheets (PDF-232KB) [Final Update: August 12th]

• Under-13 Events Draw Sheets (PDF-248KB) [Final Update: August 12th]

• Under-15 Events Draw Sheets (PDF-296KB) [Final Update: August 12th]

• Under-17 Events Draw Sheets (PDF-300KB) [Final Update: August 12th]

• Under-19 Events Draw Sheets (PDF-400KB) [Final Update: August 12th]

Return to XIII Pan American Junior Badminton Championships Home Page